Kanatlarım Var Benim

Merhabalar🌼

Yine Heybemdeki Mutluluk yine Ayşegül Dede. Gerçekten her kitap ayrı bir yolculuk. Benim en sevdiğim kitap sanırım bu.

Özgürlük temasının bu kadar güzel, yalın ve içten işlenmesi inanılmaz. Ayşegül Dede kitaplarının en sevdiğim yanı bu. Mesajın hikayeye bu kadar sindirilmesi, çocukların onu keyifle okumasını sağlıyor.

Bu sefer kitap kahramanlarımız bir kuş ve elma kurdu. Uçmaya yeni başlayan küçük kuşumuz konduğu bir dalda elma kurdu ile karşılaşır. Elmasından çıkan kurt önüne çıkan her olumsuzlukta kendini küçücük dünyasının, duvarlarının ve sınırlarının içine geri taşımak için konuşmalar yapar. Kuşumuz ise daha yeni uçmaya başlamasına rağmen özgürlüğün tadını iliklerine kadar tatmıştır. Elma kurduna dünyanın her şekilde güzel olduğundan, tehlikelerin de özgürlüğün içine dahil olduğundan bahseder. Kuşumuz cesaretli, meraklı ve sınırsızdır. Kurdumuz ise çok istemesine rağmen elmasının içinde yaşamayı kabul edecek kadar karamsar ve korkaktır.

Kahramanlarımız arasındaki konuşmalar çocukların tercih yapmasına neden oluyor. Derin bu kitap sonrası “Kuş gibi uçmak istiyorum.” diye evin içinde dolaşmıştı. Elma kurduna akıl bile vermişti.

-Uçmak çok güzel değil mi anne?

-Kanatlarını her çırpışında daha da yükseklere uç anneciğim. Uç ki dünyanın senden ne kadar küçük olduğunu bil.

Hikayenin sonu kitabımızda.

Sen bir elma kurdu mu yoksa özgür bir kuş mu? Dünya büyük sen küçük. Elma küçük sen büyük.

https://www.youtube.com/watch?v=JoWT87W7YQg