İdil

Tam da bir yıl olmuşken İdil’imin doğum hikayesi gelsin.

Ah küçüğüm vah küçüğüm, burnumun sızısı küçüğüm.

Çocukları oldum olası hep çok sevmişimdir. Hiçbir zaman tek çocuğum olsun diye düşünmedim. Olabildiğince erken bir çocuk sahibi daha olmak en büyük isteğimdi.

Bu sefer doktor maceram Kocaeli’nde başladı. İlk çocuktan biliyorsunuz, temkinliyim. Korkularım kanat şeklinde benimle…

Doktorun dudaklarından çıkan sözcüklerin önemi…

-Kan testi hamile olduğunuzu gösterse de ne yazık ki bebek kesede değil. Bu yüzden yaşama olasılığı çok az. Yine de bir hafta bekleyelim…

Tekrar aynı sürece girmek ne zor Allah’ım. Soluğu ağlayarak evde almak… 1 hafta ne yediğini bile bilmemek…

-Bebek keseye girmiş ama maalesef kalp atışı yok. Birkaç gün bekleyelim ama almamız gerekecek.

Yok gerçekten annelik dünyanın en zor heybesi. İçine ne koysan alıyor. Ağırlığının altında ezilsen de hayat devam ediyor.

Aynı günün akşamı Derin’i hastaneye götürdüğümde doktorumu uygun bulup tekrar kontrol talep ettim. Sanki içimde bir anda bir kelebek kanatlandı.

-İşte kalp atışı…

Ne güzel sedasın sen. İnsanın içini titreten tek ses olabilirsin.

Kalp titreyişi ile 30. haftaya kadar geldik. Ama ne yazık ki 30. haftadan sonra yeni bir sürece girdik.

-Gülşah hanım bebek kilo almıyor. Sadece 10 gram almış. Lütfen protein ağırlıklı beslenelim.

Resmen 6 haftayı yatarak ve yiyerek geçirdim. 2 haftada 1 kontroldeydim ama bebek hala çok az kilo alıyor. Bir sıkıntı var ama ne olduğu bilinmiyor.🤷🏻‍♀️

Yorgundum. Elimden gelen bir şey yok. Yapabileceklerim sınırlı.

“Şükür” ağzımızda sakız. Sağlık problemi olmasın.

36. hafta

Sabah kontrole giderken “kesin çok güzel kilo aldı bu sefer” hayaliyle yattım o masaya.

Doktorumun keyifli sohbeti bir anda son buldu. Bilge hanım?

-Gülşah hanım hemen anestezi ile görüşüp yatışı yapalım. Bebeği hemen almalıyım!

-Neden? Ne oldu? İyi mi?

Beterin beteri var dostlar. 8 ay karnında taşıdığın, her an hissettiğin, gelmesini beklediğin bebeğine bir şey olması ilk 12 haftadan kat be kat daha zor.

-Beynine giden damarlardaki sinyaller çok düzensiz. Ne yazık ki içeriden müdahale etmem mümkün değil. Sağlığı ile ilgili durumu dışarıda göreceğiz. Hemen almalıyız.

Eve giden eşim hazırladığım çantayla hastaneye döndüğünde ağlamaktan bitmiştim bile.

Acil ameliyatla alındı İdil. Kafası şişti. Yoğun bakıma almışlar ve 15 dakika sonra yoğun bakımdan çıkarıp babasına göstermişler. Şişlik inmiş.

Çocuk doktorumuz, canımız doktorumuz durumu çok güzel yönetti.

Peki İdil’e ne oldu karnımda?

Dostlar benimde o anda öğrendiğim bir kan uyuşmazlığı çeşidi varmış.

AB-0 Uyuşmazlığı

Ben doktor değilim arkadaşlar. Terimleri bilmem, doktorun bana anlattığını size aktarıyorum. Siz, başınıza benim gibi bir şey gelirse bunu göz önünde bulundurun lütfen. Annenin 0 kan grubu bebeğin ise A veya B kan grubuna sahip olması ile gelişen bir uyuşmazlık. 1. çocukta bu uyuşmazlık kendini göstermiyor. Vücudun antikor üretmesi ile bebek korunuyor ama 2. çocukta vücut bu antikoru üretmiyor. Ve çocukta sorunlar yaratmaya başlıyor. Erken bir teşhisle İdil’i hayatta tuttuk ama sonrası da çok önemliydi. Uzun süren bir hastane süreci yaşadık. Anladığım kadarıyla benim kanım onun kan düzeyinde yığılma yaratıyor ve patolojik sarılığa varacak bir süreç başlatıyor. Patolojik sarılık beyne zarar verebiliyor. Bu nedenle sarılık düzeyinin sürekli kontrol altında tutulması gerekiyor.

Durum böyle olunca sabah akşam delik deşik her yerinden kan alınan minicik eller ve ayaklar… Gözüne takılan bir bant ile sürekli fototerapi alan kelebek…Sadece 2 kg, direnci yok ememiyor, ben hem yorgun hem inatçı… Anne sütü iyileştirir… Elimde sağma makinesi, başarabiliriz bebeğim…Tam 4 ay kendimi sağarak İdil’i besledim. Mama vermedim. Şu an beni emmek için çıldıran bir bebek🤱🏻🤱🏻

Anneler savaşçıdır, aşçıdır, temizlikçidir, güzellik uzmanıdır, doktordur, öğretmendir…Annelerin içindeki güç kutsaldır. Bu kutsal güce inanın.💪🏻💪🏻

İdil başını dik tutup oturana kadar sürekli gözetim altındaydı. Artık 1 yaşında. Yavaş yavaş adım atmaya başladı. Süreci tamamladığımıza inanıyoruz.

Hoş geldin İdil’im.