Frederick

Merhabalar 🙋🏻‍♀️

Çocuk kitapları içinde en sevdiğim hikaye karşınızda.

Leo Lionni’nin Frederick’i. Bence o artık evimizin faresi. Hem çizimleri hem de hikayesi ile yüzümüzü hayallere, sanata ve şiire döndüren küçük fareciğin hikayesi.

Frederick 4 küçük tarla faresinden biridir. Boş kalan tahıl ambarında kış için hazırlıklar dur durak bilmeden devam eder. Herkes harıl harıl çalışırken birisi öylece durmaktadır, Frederick.

Frederick’in oturması diğerlerini rahatsız eder ama iletişim fareler için bile en güzel yoldur.

-Neden oturuyorsun Frederick?

Frederick öyle cevaplar verir ki ailesi pek de anlamaz. Bugün anlaşılmayanlar yarın alkışlanabilmektedir. Ne hayat sabittir ne düşünceler ne de insanlar. Hani aynı nehirde iki kez yıkanılmazdı ya işte öyle.

Mevsimler de yerinde saymaz ve yaz günlerinin sonu görünür. Grinin egemenlik sürdüğü bir sığınak bulur fareciklerimiz. İlk günler her şey güzelken gün geçtikçe yemekleri azalır. Hem karınları açtır hem de soğuğun esiri olmaktadır miniklerimiz. Frederick’in söyledikleri akıllarına gelir. Frederick söylediği her şeyin üstünde aynı o gün gibi oturmaktadır. Ailesi sorar, o yanıt verir. Her yanıt rengarenk bir boyadır. Soğuğun getirdiği renksizliğe gökkuşağı çizer. Soğuk kış günlerini hayalleri ile ısıtır. Kelimelere yüklediği yeni anlamlar ile yüzlerine kocaman güneş açtırır.

Yoksa siz Frederick ile tanışmadınız mı? Eminim hayallerinizin bir köşesi bu küçük faredir. Bırakın uçuşsun her yerde düşleriniz bir kelebek gibi, Frederick gibi.

Her zaman dediğimden: Ayrıntılar kitabımızda, okuduğunuzda size bıraktığında.

Görüşmek üzere.