Eyvah Bakıcı

Merhabalarrr🙋🏻‍♀️

Neredeydin be Gülşahcığım? Hayallerin yarıda kaldı dediğinizi duyar gibiyim. Sormayın canlarım, zor bir 3 haftayı şimdilik geride bıraktım. Şimdilik… Her an bakıcısız kalabilir ve o günlere geri dönebilirim. Yav herkes bakıcı ile mi çocuk büyüttü, bu ne şımarıklık diyenlere de saygı duyuyor ve önlerinde eğiliyorum.

Yok vallahi kardeşim, hem annenin olmadığı bir şehirde olmak hem 2 çocuk sahibi olmak hem eşinin sürekli evden uzak olması hem de gece uyumayan çocuklarının olması ahh ahh. Bir de üzerine fazla kusursuzluk anlayışı ile yaklaşıyorsan vay senin haline…

İşte tam da o haldeyim, vay benim halime… Eğer sadece çocuklarla ilgilenmek gibi bir misyon olsa hayat yine kolay ama her şeyi düşünmek fazla zor. Bir de üzerine yazmayı arzuluyorsan sakin bir kafa bolca zaman gerekli. Sanırım yukarıda anlattıklarımdan bunların pek de olmadığını anladınız. Ama olsun Annelik=Güç diyerek fazla uzatmayalım.

Çalışan anneler bakıcı probleminin dünyanın en zor denklemi olduğunu gayet iyi bilir. Bir de her şey benim yaptığıma yakın olsun diyorsanız of ki of.

Yedirsin içirsin sağsalim geri alayım diyorsanız işiniz bir nebze daha kolay. Ama “Aman Türkçesine dikkat etsin, çocuğumun gelişimine katkı sağlasın, öyle televizyon telefon da neymiş kendi işi olmasın, çocuğumu da uzak tutsun. Bir de sevgiyi işin içine katsın.” derseniz yandı gülüm keten helva. Hepsi bir arada imkansıza yakın.

Yatılı Bakıcı

Şimdi gelelim deneyimlerime. Yatılı bakıcı arıyorsanız bu işi yapan Türkmenistan, Özbekistan ve Gürcistan vatandaşları var. Ama Avrupa ülkelerinden bazılarında işçi alımı fazlaca olduğu ve tabi ki orada Euro üzerinden maaş alacakları için bu ara Türkiye’yi çok da tercih etmiyorlar. Etseler bile fiyatlar en az 600 Dolar civarı. Yani 10000 TL.🤷🏻‍♀️ Bir öğretmen maaşının çok üstünde. Filipinli ve İngilizce bilen biri derseniz 1000 Doları gözden çıkarın. Önemli olan çocuğa iyi bakması olsa da bu paralara erişmek Türkiye açısından hiç de kolay değil.

Bu fiyatlara olmasa da çünkü o dönem Dolar bu kadar yüksek değildi. Hem Özbekistan vatandaşı hem de Türkmenistan vatandaşı iki arkadaşla çalışma fırsatım oldu. Hepsi tabi ki aynı değildir ama benim gözlemlerim:

  • Kesinlikle sadece iş olarak görüyorlar. Bu nedenle az iş çok para herkesin tercihi.
  • Türkçe sıkıntısı çok fazla. Çocuğun dil gelişiminde olduğunu düşünürsek inanılmaz eksi bir durum.
  • Türk yemekleri çok bilmiyorlar, çocuğun yeme içme problemi olabilir.
  • Ne yazık ki bu bir sektör ve sürekli daha çok veren var mı diye iş arıyorlar. Bu durum sizi diken üstünde tutmaya yetiyor.

Türk bir bakıcım olsun derseniz bu ara (ne yazık ki) gençlerimiz kendi mesleğinde iş bulamadıkları için üniversite mezunu ve bu tarz iş yapmak isteyen birçok arkadaş bulabilirsiniz. Hem kendi kültürümüz hem dinamik hem de çocuklarla çok güzel oyun oynayabilen arkadaşlarla karşılaştım bu süreçte. Ama aynı zamanda ciddi anlamda psikolojisinde sıkıntı olan ve sadece kalacak yer ve para olarak bakan insanlar da gördüm. Ayrıntıları ve anıları anlatsam şok geçirirsiniz bu nedenle bu cümle ile bitireceğim.

Tabi ki eşiniz seyahate gitmiyor ya da tek çocuğunuz varsa günlük gelip giden biri de sizin için gayet iyi bir tercih olur.

Ben ne yaptım? Her zaman öğrencileri destekleme gayemi bilen bilir. Yaz için barınma problemi yaşayan bir öğrenci ile yaşamaya başladım. Bu bana gerçekten enerji veriyor. Çocuklar da böyle bir ablaları olduğu için çok mutlu oluyorlar. Yaz okuluna göndermektense böyle bir abla ile çalışabilirsiniz. İki tarafa da çok iyi geliyor emin olun. Kış için ise yine Türk, üniversite mezunu, genç ve anaç bir arkadaşla anlaştım(umuyorum). Size de tavsiyem Türk bir arkadaşla çalışmanız yönünde olur. Bu söylediğim ırk ayrımı yaptığımdan değil gençlerimizin desteklenmeye gerçekten ihtiyacı olduğundan. Tabi ki içlerinden en uygununu seçmek size kalmış. Emin olun şahane bir gençle çok iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ben bu işi yaptım diyen çoğu ev kadınından daha güzel çocuk ve bebek baktıklarına şahit oluyorum. Hem çok dikkatliler hem de çok ataklar.

Benim deneyimlerim bu yönde anneler. Umarım çocuğumuzu emanet edecek en uygun kişiyi bulabiliriz. Sağlıcakla kalın. 🙋🏻‍♀️ 🌸