Ek Gıda Serüvenine Hazır mısın?

Bu soruyu sana sormuş olsam da ben hiç hazır değildim😩 Emzirmenin verdiği haz ve kontrolü elinde tutmanın çok güzel olduğunu düşünüyordum. Ama artık senden bağımsızlaşmaya başlayan minik yavrunun farklı gıdalara da ihtiyacı olduğu gibi sensiz de hayatta kalmayı bilmesi gerekiyor değil mi?

Evet evet bu çok doğru. O zaman yapmam gerekenin iyi bir araştırma olduğuna karar verdim. Derin için, 6 aylık tadımlara başlayabileceğimizi söyledi doktorumuz. Amaaa meyvelerle başlamamızı önerdi.🙄 Benim araştırmalarım ise bu ekolden olanlar olsa da daha çok sebzelerle başlanması gerektiğiydi. Doktoru dinleyemeyeceğim için bir daha oraya gidemedim.🤷‍♀️

Yeni doktor arayışı biraz uzun sürdü. Sonunda çok iyi bir doktora denk geldik. Sanırım kendi aklıma yatan ekolden olsun diye direttiğim için böyle oldu. Siz doktorunuza güvenmeyi de seçebilirsiniz.

Derin ek gıdaya ilk önce havuç, patates ve bal kabağı ile başladı. 3 gün kuralı ve BLW yöntemi ile verdim. 10. günde ev yapımı yoğurt ekledim. Sonrasında mevsimine göre gaz ve alerji yapmayacak iki sebze ve meyveler şeklinde devam ettim. 2. çocukta doktorumuz değişmiş olsa da aynı bu tablo ile devam ettik.

BLW

2. çocukta BLW yöntemini denemedim bile. Burada taşlanmak istemem ama benim tecrübeme göre çok da artısı yok. Hatta çocuk az yediği için beslenemiyor. O yüzden 2. çocukta tatları karıştırmadan kendim yedirme yöntemi ile gidip 9. aydan sonra önüne lokmalar koyup kendi yemesini sağladım.

Gidişat şu: Daha güzel yemek yiyor, parmaklarını çok iyi kullanıyor, yemek yemeyi seviyor.

1.çocuk 6 yaşında durum şu: Her yemeği ayrı tabak ve kaşık çatalla yiyor, yemek seçiyor, çok az yiyor, benim yedirmem için çok ısrar ediyor.

Bu durum BLW’den mi kaynaklı bilemem ama ben 2 seçeneği de denemeye karar verdim. Tercih senin güzel annem🙋‍♀️