Çeşme’de  Tatil

Yine uzun bir aradan sonra hiiii😀

“Yapma be güzelim bu işi.” demeyin sakın. İki çocuk bir de hayattan keyif almayı seven bir anne varsa ortamda, çok da verimli bir iş olmayacağı aşikardı. Yine de bırakmadım, buradayım. ANNEPEREST benim en özgür alanım ve onu bırakmaya hiç de niyetim yok. Hem belki bir gün çok okunurum.😳

Neyse haydi konumuza geçelim.

Tabi ki yine bir tatil günlüğü. Bu hayatta en sevdiğim şeylerden biri tatil ama öyle kar tatili falan değil bildiğin yaz tatili. Deniz olacak, ayağın kuma değecek, güneş bedenini yakıp kavuracak. Az giyineceksin, az yiyeceksin ve bol bol eğleneceksin. Rengarenk olacak çiçekler ve insanlar. Güneş, gökyüzünde daha fazla kalmak için aya meydan okuyacak. Ay, güneşi yenip gün geceye döndüğünde bile gökyüzü karanlığa teslim olmayacak. Ay ve yıldızlar el eledir artık. Güneşi kıskandırma sırası onlara geçmiştir. Salkım salkım ışık demetidir gökyüzü. Ah yaz geceleri…

İşte yaza karşı olan aşkım 🤍

Çeşme Plajları

Şimdi Çeşme’ye geçelim. Çok severim Çeşme’yi. Şehre yakın ama bir o kadar uzak. Hem gündüzü hem gecesi şahane.

İster giyin süslen gez, ister bohem takıl, istersen ev halinle sokaklarda ol. Gündüz en güzel denize gir, akşam istediğin bütçede dans et, eğlen. En sevdiğim de bu rahatlığı işte. İster git üreticiden pazarını yap, istersen lüks marketlerden alacağını al. Bütçe de tercih de senin. Çeşme de buna en uygun yerlerden emin ol.

Denizi konuşursak öyle hamam suyu gibi bir deniz beklemeyin hafif titretir girerken ama insanı da kendine getirir. Sadece Ilıca’dan ibaret değildir Çeşme. Paşalimanı hem yeşildir hem mavidir. Lüks siteler gelse de küçük bir halk plajı da vardır. Aynı zamanda birkaç ücretli girişi olan plajlar da bulabilirsiniz.

Çeşme’nin ücretli girilen plajları ünlüdür. Hatta bazıları vardır ki ünlü olma derecenize ve tipinize göre içeri alınırsınız. Bu tarz plajlarda hem gündüz deniz hem gece kulüp şeklinde yararlanabilirsiniz. Çoğu çocuk almamaktadır ya da belirli zamanlarda almaktadır bilginize.

Çeşme’de şahane halk plajları da vardır. Eğer benim gibi amacınız kendi halinizde denize girmek ve çocuklarınızla zaman geçirmekse bunları tercih edebilirsiniz. Yanınızda bir soğuk çantası, katlanır şezlong ve şemsiye olması yeterli. Bu sayede her plaj sizin. Çeşme’ye gelip de Delikli Koy’a gitmeden olmaz. İşletme olmadığını bilin. Zorunlu ihtiyaçlar için de kullanım alanı yok ama nasıl güzel kum, nasıl güzel deniz ve nasıl güzel bir manzara… Sabah gitmenizi öneririm.

Dalyan, Çeşme’nin en sevdiğim yeridir. Orası göreceli olarak daha sakindir. Dalyan mahallesinde yaşayanlar “bizim köy” derler ve köy hayatını da devam ettirirler. Bir sokak içinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Biraz aşağı inerseniz Kocakarı Plajı’na gidersiniz. Şahanedir. Hem mavi bayrak ile tertemizdir hem de belediye işletmesi ile zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ben bu yıl bu bölgeden ev tuttum. Seneye de nasip olursa tercihim aynı mahalle olacak.

Çiftlikköy ve Ovacık plajları göreceli daha soğuktur ama yeşili daha boldur. Çocuklu aileler çok da tercih etmesin derim. Çünkü çocuklar denize girmekte zorlandıkça aileleri yoruyorlar.

Germiyan Yalısı ya da Ardıç koyları da güzeldir. Ardıç daha sakindir. Sahilde ağaç gölgeleri de vardır. Yakınlarda market vs. de bulabilirsiniz. Geçen yıl bu bölgedeydim ama yol üzeri bir yerleşim olması ve Dalyan tarafını daha çok sevdiğim için tebdilimekanda hayır vardır dedik.

Ilıca herkesin bildiği ve gittiği sahil. Kumu çok güzeldir. Çocuklar için suyu sıcaktır. Aynı zamanda derinlik kademeli artar. İşletmeler de vardır. Tercih edilebilir ama çok kalabalıktır. Ben bu sene hiç uğramadım bile.

Ücretli plajlar için isim vermeyeceğim.Reklama girmesin.😅 Sizler zaten Google amcaya yazdığınızda hem isimleri hem de fiyatları öğrenebilirsiniz.

Yazımın sonunda iki tane yerel , küçük ve güzel işletme adı vereceğim. Büyükler zaten kazanıyor önemli olan küçük işletmeyi yüceltmek. Bu işletmeler yemek üzerine:

  1. Kebap yemek isterseniz Dalyan – Vedat’ın Yeri
  2. Balık yemek isterseniz Dalyan- Ceyar’ın Yeri.               Mis gibi aile işletmelerinde hem uygun fiyat (şehirde bile bulamazsın.) hem de lezzetli öğün geçirebilirsiniz.

Haydi arkadaşlar benden şimdilik bu kadar. Kim bilir bir daha ne zaman yazarım.🤗