Bir Garip Çorap Meselesi

Selaaammm arkadaşlar🙋🏻‍♀️

Bu başlık da nereden çıktı diyenleriniz varsa çocuklarınız hala küçüktür.😅 Veee bu durumu hala yaşamıyor olduğunuz için çok şanslısınız. En azından benim tanıdığım çoğu anne milli çorap sendromunu ( Benim tabirim. Böyle bir sendrom yok. Google amcaya boşuna sormayın😁) en sevgili tecrübe çemberine katmıştır. Şimdi içinizden ne kadar zor bir sendrom olabilir ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Yazmaya değer bir sorun olduğu kesin.

Biz 3 yaşından beri bu sorunu çözemedik. Ne yani ne oluyor diye merak edenler. Allah kimsenin başına vermesin.😂 Ben size anlatayım.

Bir gün çocuğunuz size çorabını düzgün giydiremediğinizi söyleyecek ki işte orada yandığınızın resmidir.O çorabı elinizden yavaşça bırakın ve çocuğunuza kocaman bir alan açın. Çorabı eline alan küçücük bebeğiniz artık size derdini anlatan yeni ergeniniz olabilir. Baş parmağın denk gelme noktası, topuğun oturuş şekli, dikişlerin yana kayması derken yarım saat süren bir seremoni başlar hayatınızda.

Bu çorap ne bela bir şeymiş arkadaş. Bir türlü istediği gibi çorap bulamayacaksınız. Eğer bu çorap güzelmiş derse alın 10 çift koyun kenara. Ne olursa olsun bir zaman sonra onun da ayakta duruşunu beğenmeyecek ama neyse…

Çocukların “Ben yaparım, ben buradayım ve benim isteklerim var.”deme şekillerinden bir tanesiymiş aslında. Sakinliğinizi korumanız ona bu alanı sağlamanız, onun için çok önemliymiş. Ben işin uzmanı değilim, pedagojik formasyon aldık, çocuk psikolojisi gördük hatta üzerine birçok kitap okuduk ama bu durum yoktu vallahi. Kendisi tüm zorluğuna rağmen o çorabı giyecek. Burada yapmanız gereken tüm sabrınızla onu beklemek. Burada yazması kolay olabilir yaşarken zorluğu size zor diyelim.😂

Ne yazık ki bu problem uzunca bir süre devam ediyor. Evden çıkmanız gereken saati ayarlamanız önemli. Yoksa zaten geç kaldınız gideceğiniz yere.

Çözüm mü?

Gülşah bu kadar yazdın senin çözümün ne oldu diye sorarsanız: İlk önce sakin olmak ki çıldırdığım zamanlar olsa da çocuğa karşı olabildiğince kibarım. 😇 Çorapları olabildiğince dikişsiz, motifsiz ve dümdüz alıyorum. Ben artık kesinlikle çorap giydirmiyorum. Çorap giymek onun için bir sanat ve bunu ciddiyetle yapıyor. Kendi alanında, kendini gerçekleştirdiği için sakinleşiyor ve özgüveni artıyor.

Eğer kötü bir gün ise o çorap asla düzgün olmuyor ve bütün gerginliğini o çoraptan  (Sizin hayatınızda farklı bir obje olabilir.) çıkarıyor. Aslında mevzu çorap değil bunu unutmayın. Çocuğunuz size anlatamadığı her şeyi o çorap ile gün yüzüne çıkarıyor. İpuçlarını iyi yakalarsanız çocuğunuzun kalbini ve ruhunu da yakalıyorsunuz.

Ne yaparsınız işte bir garip çorap meselesi.🤷🏻‍♀️